Modelul de creştere care a susţinut economia României în ultimele două decenii pare să fi ajuns la capătul drumului. Bazat pe consum, alimentat din importuri, datorie externă, creşteri salariale accelerate şi fonduri europene, dar fără o creştere similară a productivităţii şi fără un aport suficient al investiţiilor private, acest model a generat convergenţă şi prosperitate o perioadă, însă începe să îşi arate limitele.
Continuă pe ZF.ro: https://www.zf.ro/banci-si-asigurari/romania-nevoie-schimbe-modelul-crestere-s-epuizat-economistii-celor-23182566
Continuă pe ZF.ro: https://www.zf.ro/banci-si-asigurari/romania-nevoie-schimbe-modelul-crestere-s-epuizat-economistii-celor-23182566

1
